Skip to main content
Novinky

Ředitel Texcare 2021: „Průmysl textilní péče se chce setkat naživo“

V termínu od 27. listopadu do 1. prosince 2021 se mají vystavovatelé, návštěvníci a zástupci médií setkat na veletrhu Texcare International ve Frankfurtu nad Mohanem. Johannes Schmid-Wiedersheim, ředitel Texcare International, v rozhovoru hovoří o aktuální situaci na předním světovém veletrhu, výzvách pro průmysl a touze po osobních setkáních.

Rezervace pro vystavovatele skončila 29. ledna. Jaký byl zájem o vystavování na Texcare?
Překvapilo nás to, ale zaregistrovalo se ještě více společností než ve srovnatelném období před odloženým termínem v roce 2020. Nejvýznamnější společnosti průmyslu textilní péče tak nebudou chybět. To je skvělý výsledek, který nám vhání optimismus do žil. Myslím, že to také ukazuje, jak moc průmysl chce osobní setkání na mezinárodní úrovni. Cítím velkou touhou znovu se setkat s osvědčenými obchodními partnery, vyzkoušet technologie naživo a společně se jako odvětví orientovat na budoucnost. Společnosti otřesené krizí samozřejmě doufají v konkrétní impulsy pro podnikání v době, kdy se koronavirová situace v Evropě snad již stane zvládnutelnou.

Jaká je podle Vás nálada v tomto odvětví? Jaké jste měli reakce na Texcare 2021?
Vidíme ze všech stran, že rok 2020 byl pro toto odvětví velmi náročný. Zásah pandemie byl obrovský a v jednotlivých společnostech se odehrávala skutečná dramata. Propad, zejména v cestovním ruchu, v pohostinství a v soukromém podnikání se zákazníky, je enormní, což je stejné jako ve světě veletrhů. Po skončení pandemie však stále existuje vyhlídka na výrazné zlepšení, a to navzdory nejistotě, jak dlouho bude trvat návrat do normálu a jaké trendy z dlouhodobého hlediska přežijí krizi. V mnoha prádelnách prodej pracovních oděvů poklesl o něco méně, a to i přes práci na zkrácenou dobu. To platí také pro oblast rovného prádla pro nemocnice a pečovatelská zařízení, kam dopadlo zastavení příjmu a odklad neakutních operací. Otázky hygieny, zabezpečení dodávek a udržitelnosti ve smyslu recyklace textilu zde získaly na důležitosti a know-how a zkušenosti poskytovatelů textilních služeb budou nakonec ještě více poptávány než dříve.

Jaké jsou další kroky v přípravách Texcare International?
Odklad trochu změnil naše procesy. Vystavovatelské stánky začínáme plánovat později než obvykle, protože přesná nařízení úřadů pro bezpečnou realizaci akcí ještě nebyla stanovena. Jsme však připraveni na různé scénáře a určitě můžeme implementovat vše, co je v tomto okamžiku nezbytné: kontrola u příchodu, registrace návštěvníků, dostatečně velké prostory, vysokou rychlost výměny vzduchu nebo testování. To vše lze provést velmi dobře. 

V tuto chvíli pracujeme hlavně na rámcovém programu Texcare International. Základem je fórum Texcare. Zde navrhujeme program společně s našimi partnery, Německou asociací pro čištění textilií a VDMA Textile Care, Fabric and Leather Technologies. Zaměřujeme se na témata, která právě nabyla na síle díky pandemii, jako je digitalizace, rozvoj nového podnikání, hygiena a udržitelnost. Zajímalo by mě, jak se na to budeme zpětně dívat za několik let. Jsem si jistý, že zde zůstane velké množství pozitivních změn a kreativní nápady, které byly nyní vyvinuty, budou mít na průmysl trvalý dopad.

Abychom neopomněli podporu inovací také směrem k nováčkům v oboru, rozhodli jsme se poprvé podpořit mladé společnosti start-up balíčkem Texcare International. Dalšími podpůrnými položkami programu jsou Světový kongres textilních služeb, který se uskuteční během a po Texcare 1. a 2. prosince 2021, Cinet Best Practices Awards první den veletrhu, stejně jako speciální program pro mladé profesionály.

V pozitivním případě se bude moci do listopadu 2021 cestovat téměř normálně. Jak přesně to ale bude vypadat, je v tuto chvíli těžké říci. Co nabízíte návštěvníkům, kteří nemohou přicestovat na Texcare?
Pevně ​​věříme, že cestovní a obchodní aktivity v Evropě, ale také s dalšími obchodními partnery, budou do konce listopadu z velké části opět fungovat. Je důležité – navzdory zvláštním okolnostem – dívat se pozitivně do budoucnosti a nesedět s rukama v klíně. Evropský podíl návštěvníků Texcare byl v posledních 80 letech vždy největší. Mimoevropská návštěva bude v neposlední řadě záviset na příslušném stavu očkování a zde mnoho zemí po celém světě dosahuje pokroku. 

Podíváme-li se na svět a podíváme se na naše další veletrhy péče o textil, lze krátkodobě očekávat určité kontinentální zaměření. Například výstava Texcare Asia & China Laundry Expo pro čínský trh na podzim 2020 opět velmi dobře fungovala a tento vývoj bude určitě pokračovat na Clean Show 2022 pro americký kontinent.

Určitě chceme zachovat charakter společnosti Texcare jako předního mezinárodního veletrhu. Proto pracujeme na koncepcích, jak mohou návštěvníci ze zámoří letos navštívit veletrh čistě digitálním způsobem. Je pro nás velmi důležité vyjádřit inovativní charakter Texcare.

Co když konání Texcaru znovu neumožní epidemiologická situace?
Nikdo nemá křišťálovou kouli, která by s jistotou dokázala předpovědět, co přijde. S průmyslem textilní péče neustále pracujeme a našli bychom řešení i pro takovou situaci. Dvě věci jsou ale jisté: zaprvé, o textil musí být i nadále postaráno a my tomuto odvětví chceme být partnerem. Zadruhé, online setkávání nemůže nahradit touhu lidí mluvit spolu tváří v tvář. Tohle jsme se loni naučili. A proto můj tým a já děláme vše pro to, abychom umožnili osobní setkání tohoto oboru. Těším se na vystavovatele i návštěvníky Texcare International ve Frankfurtu. Do té doby všem přeji, aby zůstali zdraví a hlavně neztráceli naději.

Texcare International
Asociace prádelen a čistíren ČR