Skip to main content
Blog

Jak prát spacák

Léto je časem kempování a výletů do přírody. Aby se vám venku dobře spalo, potřebujete mít kvalitní a v dobrém stavu udržované vybavení. Pojďme se tedy podívat, jak udržet spacáky a stany v té nejlepší kondici.

Při praní spacáku postupujte podle pokynů od výrobce, protože ten nejlépe ví, jak dané materiály udržovat. Pokud se vám však štítek ztratil nebo se za roky používání už smazal, vyzkoušejte doporučení od profesionálů.

U spacáků se nedoporučuje „suché“ nebo také chemické čištění. Chemie by totiž mohla poškodit vodoodpudivou povrchovou úpravu spacáku, vlákna nebo peří, které jsou uvnitř. Spacáky se tedy vždy čistí mokrou cestou, buď ručně, nebo v pračce. Ruční praní je velmi náročné a není příliš účinné. Ani s praním v pračce to však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pro praní spacáku potřebujete pračku s co největším bubnem. Proto je lepší poslat ho do profesionální prádelny a čistírny, kde jsou i na takové případy vybaveni. Anebo se vypravit do samoobslužné prádelny, kde můžete použít pračku s dostatečně velkým bubnem.

Jak prát spacák v prádelně?
Začněte tím, že zapnete zipy, povolíte stahovací šňůry a zakončíte je velkým uzlem, jinak by vám mohly zmizet v tunýlku. Suché zipy pečlivě zafixujte do sebe. Potom spacák vložte do pračky a přidejte přípravek určený na praní spacáků, ideálně tekutý či gelový. Nezapomeňte si ověřit, že přípravek je vhodný pro daný ruh náplně, kterou máte ve spacáku. Nikdy nepoužívejte běžné přípravky, které obsahují agresivní rozpouštědla. Nepřidávejte bělidla, ani aviváže, které by zničily izolační vlastnosti peří i dutých vláken.

Nastavte jemný program a teplotu vody maximálně na 40 °C. V prádelně můžete po praní využít i sušičku. Opět vybírejte takovou, která má velký buben. Pokud perete péřový spacák, přidejte do bubnu dva tenisáky, které zabrání shlukování peří do chumlů. Nastavte nejnižší tepelný systém, abyste neroztavili syntetická vlákna.

Jak vyprat spací pytel doma?
Když se pustíte do praní doma, vynechte ždímání a nechte ho vykapat. Neždímejte spacák v ruce, kroutivé pohyby jsou na škodu, mohli byste přelámat vlákna. Spacák nepřekládejte a nesušte ho na šňůře. V ideálním případě rozložte pokojový sušák a nechte spacák pomalu sušit ve vodorovné poloze, takto spacák nechte tak dva až tři dny, aby pořádně proschl. Vyhněte se však přímému slunci a pravidelně spacák protřepávejte.

Při opakovaném praní se může stát, že se vodoodpudivá úprava na povrchu textilií spacáku sepere. Když použijete speciální přípravek, bude to trvat trochu déle, ale nakonec bude potřeba spacák impregnovat. Také proto byste neměli prát spacák příliš často, stačí dvakrát do roka, nebo i méně. Záleží na tom, jak často ho používáte.

Při skladování dejte spacáku prostor, ideálně ho vyvěste. Pokud takovou možnost nemáte, nechte ho ve větší krabici, aby měl spacák prostor. V kompresním obalu ho pouze převážejte. Když ho budete balit na cestu, nikdy ho nerolujte, to vláknům také příliš neprospívá.

Pokud spacák nepoužíváte pravidelně, nezapomeňte ho ochránit před škůdci, použijte levandulový sprej nebo hřebíček, který ochrání spacák proti molům.

A teď už jen užívejte léto!

Asociace prádelen a čistíren
Cleany.cz
Foto: Canva

JAK SE VZDĚLÁVAJÍ PRACOVNÍCI PRÁDELEN A ČISTÍREN? DÍKY E-WASHBOARD!