Skip to main content
Novinky

Negativní test po návratu ze zahraničí

Vláda rozhodla, že zaměstnavatelé nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční lidi bez negativního testu. Změna bude platit od příštího pátku 9. července. 
Nově se za bezinfekčního ve všech případech, kdy se bezinfekčnost na základě přijatých protiepidemických opatření vyžaduje, bude považovat člověk až čtrnáct dnů po dokončení vakcinace. Toto pravidlo se použije i pro případné nařízení karantény a izolace ze strany hygienické stanice. Důvodem ke změně opatření je mutace delta. Proti ní je totiž při očkování jednou dávkou účinnost vakcín asi 33 procent a plná ochrana podle odborníků nastupuje až dva týdny po očkování.
Cestující i ze zemí zařazených na seznam s nízkým rizikem budou muset nově vyplňovat příjezdový formulář, a pokud nebudou čtrnáct dnů po dokončeném očkování, budou se muset prokázat také negativním RT-PCR testem. U zemí s nízkým a středním rizikem nákazy bude možné test před vstupem do ČR nahradit testem absolvovaným do pěti dnů po návratu. Do té doby budou muset mít v zaměstnání respirátor minimálně třídy FFP2.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že plošné testování ve firmách a na úřadech by vláda opět zavedla, pokud by bylo za 7 dní 25 nakažených na 100 000 obyvatel. Nyní je jich 8.

Více informací naleznete ZDE.

Asociace prádelen a čistíren ČR