Skip to main content
Blog

Jak na školní skvrny

Vaše dítko se konečně vrátilo do školy a tak se může stát, že se v tělocviku umaže od trávy, v dějepisu mu vyteče na tričko propiska nebo si o přestávce sedne na žvýkačku. Pojďme se podívat, jak s těmito “pohromami” zatočit.

Skvrny od trávy
Na bílém tričku, kraťasech nebo džínech se zelené fleky od trávy opravdu vyjímají. Stejně jako ostatní skvrny, je potřeba odstranit je co nejrychleji. Rychle však neznamená zbrkle, takže nepanikařte a v klidu se podívejte, jaké prostředky máte doma. Skvěle na skvrny od trávy funguje technický líh, ocet, citronová šťáva, žlučové mýdlo nebo mléko.

Technický líh
Trochu lihu si nalijte na houbičku a skvrnu potírejte, postupujte zlehka, tlačením by se mohla poškodit barva. Jestli bude skvrna vidět i potom, namočte kalhoty do mýdlové vody a potom vyperte v pračce podle pokynů od výrobce.

Ocet
Ocet si nalijte na houbičku nebo na hadřík a potírejte skvrnu. Ta by měla mizet během potírání. Potom tričko, kalhoty nebo mikinu dejte do pračky a vyperte na obvyklou teplotu.

Citrónová šťáva
Obdobně jako ocet funguje i citronová šťáva. Vezměte citron, rozkrojte ho a potírejte s ním skvrnu. Citronovou šťávou ji můžete i pokapat. Skvrna by se vám měla ztrácet před očima. Místo citronu můžete použít i kyselinu citronovou. Látku pak nezapomeňte vyprat v pračce jako obvykle.

Žlučové mýdlo
Na skvrny funguje naprosto skvěle. Pokud ho tedy doma nemáte, jedno si domů pořiďte. Naneste ho na skvrnu a nechte chvíli působit a potom oblečení vyperte v pračce. Na bílé oblečení ještě před praním použijte peroxid vodíku. Peroxid totiž odstraní případné drobné nečistoty, které by na látce mohly zůstat.

Mléko
Možná vás to překvapí, ale mléko je ideální pro odstraňování skvrn od trávy z barevného oblečení. Namočte oblečení přes noc do mléka a ráno skvrnu promněte v rukou, skvrna by měla zmizet.

Skvrny od propisky
Modré čáry od propisky nebo kaňky z plnicího pera se na oblečení malých školáků objevují asi stejně často jako zbytky svačin v jejich školních taškách. Sice se mohou tvářit velmi odolně, ale existují způsoby, jak se jich poměrně rychle zbavit.

Použít na to můžete běžné domácí prostředky nebo speciální chemické čističe. Nejčastěji se čistí líhem, mýdlem, čpavkem či peroxidem vodíku. Sledujte následující postup:

  • Skvrnu od propisky (inkoustu) nejdříve očistěte líhem.
  • Následně vyperte v běžném pracím prostředku.
  • Poté na skvrnu naneste mýdlo a trochu čpavku. Pořádně promněte.
  • Pokud bude skvrna stále patrná, látku opatrně vyčistěte peroxidem vodíku (pozor – u některých textilií může docházet k mírnému odbarvení).
  • Nakonec pečlivě vyperte v pračce a nechejte uschnout.

Použít můžete i ocet nebo citron, ty se hodí především pro čerstvé skvrny od inkoustu.

Žvýkačka na oblečení
Další typickou školní polízanicí je žvýkačka na kalhotách. Když vaše dítko přijde domů se žvýkačkou na rukávu či na nohavici, nemusíte oblečení hned vyhazovat. Dá se bezpečně odstranit a nepoškodit při tom oblečení. Jak tedy odstranit žvýkačku z oblečení?

Zmrazit
Oblečení dejte do mrazáku a nechte zmrznout. Žvýkačka ztvrdne a vy ji pak jednoduše sloupnete. Pokud máte malý mrazák, vezměte kostku ledu a potírejte s ní místo tak dlouho, až půjde odloupnout.

Vaření
Nemáte po ruce mrazák ani led? Vyzkoušejte opačný postup a dejte oblečení do horké vody. Pod vodou seškrabujte žvýkačku pomocí kartáčku na zuby.

Líh
Z jemné látky je potřeba odstraňovat žvýkačku velmi opatrně. Můžete použít například líh. Ten látku neobarví, ani neumastí. Menší množství lihu naneste na houbičku a otřete žvýkačku a nechte působit pár minut. Poté vezměte příborový nůž nebo dřevěnou špachtli a žvýkačku sloupněte.

Kobercová páska
Pokud vám na oblečení zůstaly pouze zbytky žvýkačky, které nejdou jednoduše odstranit, pomůže vám pevná kobercová páska. Přilepte ji na místo, kde byla žvýkačka, a strhněte. Pravděpodobně budete muset postup několikrát opakovat, ale určitě po žvýkačce nezůstane ani památka.

Olej WD-40
Když nepomůže mráz ani teplo, ani líh, pak zkuste něco mastného. Ideální je olej WD-40. Důležitým prvkem v oleji je mastná složka, ale také stlačený studený vzduch. Ten žvýkačku zchladí a poté ji můžete snadno odloupnout. Myslete na to, že se jedná o mastný přípravek, látku budete muset poté důkladně vyprat.

Pokud si na výše uvedené postupy netroufáte, raději nic neriskujte a poraďte se s odborníky. Profesionální prádelny a čistírny si se skvrnami umějí poradit a vy budete mít víc času na učení se svým školákem.

Asociace prádelen a čistíren
Cleany.cz
Foto: Canva

JAK SE VZDĚLÁVAJÍ PRACOVNÍCI PRÁDELEN A ČISTÍREN? DÍKY E-WASHBOARD!