Skip to main content
Blog

Aby nám rouška dobře sloužila

Tak schválně, kolikrát jste slovo “rouška” vyslovili loni a kolikrát letos? Ano, nejspíš se shodneme na tom, že “rouška” je letošním skokanem roku mezi skloňovanými slovy. A dnes už také součástí našeho života. Na jaře bylo kvůli jejich nedostatku často nutno improvizovat, dnes již máme každý většinou roušek celou zásobu. I přesto je důležité stále si připomínat, jak se o ně starat. Protože když už nám rouška bere část pohodlí, měla by aspoň plnit účel, ke kterému je určena.

Jednorázová rouška
Při používání jednorázové ústní roušky je žádoucí použít tuto ochrannou pomůcku opravdu pouze na jedno použití. Jednorázová rouška nalezne uplatnění v případě, že cestujete hromadnou dopravou či jdete např. na poštu. Životnost jednorázových roušek bývá okolo dvou hodin. V případě, že se více zadýcháváte, dochází k většímu navlhnutí roušky a tím ke zkrácení její životnosti.

Textilní rouška
Textilní roušku lze nosit opakovaně, avšak je nutné dodržovat správné dezinfekční postupy.

  • Roušky pereme odděleně od běžného prádla.
  • Pro praní používáme běžný prací prostředek, přičemž dezinfekční účinek lze zesílit přidáním bělících prostředků bez chloru (pozor však na odbarvení barevných materiálů).
  • Zvolíme prací program s vyvářkou, minimální teplota je 60 °C, doba trvání programu 30 minut.
  • Po vyprání roušku usušíme a následně vyžehlíme napařovací žehličkou (pokud nemáme k dispozici napařovací žehličku, zvolíme nejvyšší možnou teplotu). V případě, že vlastníme sušičku, lze po vyprání vložit roušku přímo do sušičky.

Pokud se nesesbíráme více použitých roušek najednou a rozhodneme se pro jejich vyvaření, řídíme se následujícími pokyny:

  1. Roušky ponoříme celé do vody.
  2. Je nutné, abychom nechali roušky ve vodě vyvařit po dobu minimálně pěti minut.
  3. Po vyvaření necháme roušky ve vodě vychladnout.
  4. Následně roušky usušíme a v případě potřeby vyžehlíme (po vyvaření však není žehlení striktně nutné).

Neméně důležité je také zdůraznit, jakým způsobem je vhodné uchovávat vyprané roušky. Ideálním řešením je uzavřít čisté roušky do uzavíratelné plastové krabice, která byla před vložením roušek dezinfikována. Případně lze vložit roušky do uzavíratelných igelitových sáčků. Pamatujte však, že při jakékoliv manipulaci s čistými rouškami byste měli mít dezinfikované ruce (případně používat jednorázové rukavice).

Postačí pouhé vyžehlení roušky?
Pouhé vyžehlení roušky není doporučováno jako prostředek k její účinné dezinfekci. V první řadě by mělo dojít k vyprání či vyvaření roušky a následně až k vyžehlení.

Lze považovat umístění roušky do mrazáku jako její účinnou dezinfekci?
Dezinfekce mrazem je naprosto neúčinná. Tímto počínáním navíc může dojít ke kontaminaci potravin, které máte v mrazáku umístěny.

Lze dezinfikovat roušku v horkovzdušné či mikrovlnné troubě?
Pro tyto postupy nejsou známy žádné experimenty, které by prokázaly, že lze tímto způsobem dezinfikovat. Tímto počínáním může navíc dojít ke vznícení roušky, proto tento postup neprovádějte.

A pokud si stále nevíte rady, obraťte se na nejbližší prádelnu nebo čistírnu.

Asociace prádelen a čistíren
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Foto: Canva

JAK SE VZDĚLÁVAJÍ PRACOVNÍCI PRÁDELEN A ČISTÍREN? DÍKY E-WASHBOARD!