Skip to main content
Novinky

Vláda představila nový plán rozvolňování

Vláda připravila nový plán rozvolňování. Představila šest balíčků, podle kterých bude postupně uvolňovat přijatá protikoronavirová opatření. Jejich přijetí bude záležet na aktuální situaci, hlavní bude počet nakažených. První balíček je platný už od 12 dubna. O dalších bude kabinet jednat vždy v pondělí a o přijetí či nepřijetí definitivně rozhodne ve čtvrtek.

První balíček platný je od 12.dubna a zahrnuje otevření papírnictví, prodejen s oblečením a obuví pro děti. Otevřené jsou také zoologické, botanické zahrady a venkovní trhy. Následovat bude znovuotevření venkovních prostor muzeí a expozic a to od 26.dubna.

Do druhého balíčku spadají služby péče o tělo v režimu v režimu 1:1 pod podmínkou negativního test a ochrany dýchacích cest.

Budou možné otevřít také provozovny péče o zvířata, dosud uzavřený maloobchod, venkovní trhy s veškerým sortimentem a lázně za přísných opatření. V neposlední řadě také budou moci zavítat návštěvníci do galerií, muzeí a památek bez skupinových prohlídek.

Podmínkou je celostátní incidence pod 100 případů na 100 000 lidí za uplynulý týden.

Třetí balíček bude umožňovat otevření ostatních služeb s ochranou dýchacích cest a bude možné konat svatby a pohřby v omezeném počtu.

Čtvrtý balíček zahrnuje otevření divadel a koncertů venku. Bude možné opět navštěvovat hrady, zámky, zahrádky restaurací, hotely a penziony s přísným opatřením.

Sport venku bude možný ve skupinách v maximálním počtu 20 osob. Naopak sport uvnitř bude možný v režimu 1:1 s testem. Svateb a pohřbů se bude smět účastnit na 30 osob uvnitř a 50 osob venku.

Za předpokladu incidence pod 50 případů na 100 000 lidí za uplynulý týden bude možné otevřít pátý balíček, který zahrnuje otevření bazénů, saun, wellness. Nutný bude test.

S testem bude také možné navštívit vnitřní divadla, koncerty, kina a nebo interiéry restaurací. Bude možné se vrátit k vnitřnímu sportování, ale opět pouze s negativním testem. Počet můžných účastníků svateb a pohřbů se rozšíří uvnitř na 100 osob a venku na 250 osob.

Poslední balíček číslo šest by vešel v platnost při incidenci pod 25 případů na 100 000 lidí za uplynulý týden. Vláda by rozhodovala o uvolnění povinnosti nosit roušky a respirátory. Podrobnosti ale zatím nezveřejnila.

KOMPLETNÍ ZNĚNÍ BALÍČKU NALEZNETE ZDE

ČTK
Asociace prádelen a čistíren ČR