Skip to main content
Novinky

Silvestr 2021: Nová protiepidemická opatření

O silvestrovském večeru budou moci u jednoho stolu v restauraci usednout nanejvýš čtyři osoby, pokud nepůjde o členy společné domácnosti, na Štědrý den odpoledne a na první svátek vánoční si lidé nenakoupí ve velkých obchodech. Tyto a další změny v protiepidemických opatřeních schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 22. prosince 2021.

Posilovací dávka očkování
Od pondělí 27. prosince budou moci jít na posilovací dávku vakcíny všichni lidé starší 30 let, kteří mají pět měsíců od dokončeného očkování. Zkrácení doby pro další věkové skupiny od 18 let věku proběhne během měsíce ledna.

Obchody
Na Štědrý den 24. prosince bude otevírací doba obchodů pouze do 12:00 hodin. V sobotu 25. prosince budou obchody zavřené – opatření se nebude se vztahovat na prodejny do 200 m2, čerpací stanice s palivy a mazivy, na lékárny, na prodejny na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích a také na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Pravidla na Silvestra
Od středy 29. prosince do neděle 2. ledna se mění počet sedících osob u jednoho stolu na 4 osoby. Výjimku mají členové společné domácnosti. Ve stejném datu bude také omezena kapacita pro veřejné nebo soukromé akce s kumulací osob na maximální počet 50 účastníků.

Pravidla pro kulturní a jiné akce
Na kulturní a jiné akce (koncerty, divadlo, kina, atd) bude moci maximálně 1000 sedících účastníků.

Lyžařské kurzy
U školních lyžařských kurzů kratších než 8 dnů bude u žáků mladších 18 let stačit negativní výsledek PCR testu absolvovaný nejdéle 72 hodin před zahájením kurzu. U delších kurzů pak bude muset být takový žák po pěti až sedmi dnech trvání kurzu otestován znovu. Škola bude následně moci koupit hromadný skipas pro otestované žáky na základě jejich jmenného seznamu, kterým potvrdí, že zkontrolovala, že byli negativně testováni.

Testování ve školách
Ve školách proběhne od 3. do 16. ledna vždy v pondělí a ve čtvrtek. Následně pak od 17. ledna každé pondělí. Testovat se bude nadále antigenními testy a bude probíhat bez ohledu na očkování a prodělané onemocnění.

Další podrobnosti o změnách v protiepidemických opatřeních naleznete v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví.

Zdroj: ww.vlada.cz