Skip to main content
Novinky

Asociace prádelen a čistíren vyzývá vládu k jednání o kompenzacích

Asociace prádelen a čistíren (APaČ) respektuje vládní opatření, jejichž cílem je zastavení rychlého nárůstu šíření COVID-19. Zároveň však nyní považuje za nezbytné diskutovat s podnikateli, které tvrdé restrikce připravují o obživu. Prádelny a čistírny nemusely být ani na jaře, ani nyní z rozhodnutí vlády uzavřeny. Jejich odbyt však závisí na fungování oborů, které jsou současným děním postiženy nejvíce.

Hotely, restaurace, wellness a fitness centra, lázně, divadla a společenské akce představují drtivou většinu odbytu prádelen a čistíren. Pro řadu podnikatelů v našem oboru proto budou další dny a týdny otázkou bytí a nebytí. “Úbytek zakázek našeho oboru je fatální a nás velice znepokojuje absence komunikace vládních představitelů s našimi zástupci, ke které jsme již mnohokrát vyzývali. Ministr vnitra Jan Hamáček na včerejší tiskové konferenci zmínil výpadek tržeb dodavatelů restaurací, kteří mají být odškodněni, protože nemají komu dodávat potraviny. Kde je potom náš obor, který slouží také zdravotnickým zařízením, záchranným složkám a pečovatelským domovům, jejichž fungování je nezbytné pro zvládnutí současné krize?” ptá se prezidentka APaČ Jana Puškáčová.

APaČ znovu vyzývá vládu k jednání. Našim podnikatelům pomůže k restartu prodloužení programu Antivirus do dubna 2021 se stoprocentní kompenzací. Dále prodloužení moratoria na splátky úvěrů, odvod DPH pouze z uhrazených faktur a odložení třetí a čtvrté vlny EET, která pro řadu malých firem představuje v této době značnou zátěž.

Pro postižené firmy v oboru požadujeme kompenzaci. “Podle průzkumů Asociace odhadujeme letošní ztrátu za náš obor na 2,7 miliardy korun. A to již po započtení podpůrných programů, které jsme čerpali,” říká Jana Puškáčová. Dle průzkumu APaČ vygeneruje obor praní a čištění na českém území téměř 6 miliard korun ročně.

APaČ zároveň vyzývá své členy i nečlenské firmy k důslednému dodržování vládních opatření. Doufejme, že brzy povedou k výraznému zlepšení situace.

Asociace prádelen a čistíren ČR, z. s.