Skip to main content
Novinky

Více než třetina českých domácností kvůli cenám energií změnila prací návyky

Brno, 9. srpna 2022 – 39 procent českých domácností změnilo kvůli zdražování energií své návyky v praní prádla. Zjistila to Asociace prádelen a čistíren ČR, která sdružuje více než stovku subjektů v oboru. Novým průzkumem, který zjišťoval vztah Čechů k domácímu praní, si dnes Asociace připomíná Den praní a čištění prádla. 

9. srpna 1910 obdržel americký vynálezce Alva John Fisher patent na pračku poháněnou malým elektromotorem, což zpětně pro obor profesionální údržby prádla představuje obrovský milník. Asociace proto v tomto datu slaví Den praní a čištění prádla. „Poskytování čistého prádla se stalo základní službou, která má nezastupitelnou roli po celém světě. Kryje záda zdravotnictví, pohostinství, průmyslu i veřejnosti. Je proto důležité si tyto firmy a především pracovníky, kteří tuto nezbytnou činnost vykonávají, neustále připomínat,“ uvádí prezidentka Asociace prádelen a čistíren ČR Jana Puškáčová.

Asociace se letos ve svém pravidelném průzkumu zaměřila na praní v českých domácnostech:

  • V 95% domácností, ve kterých je přítomna žena, je to právě ona, kdo se stará o prádlo.
  • Více než polovina dotazovaných vnímá činnost praní prádla neutrálně. Čtvrtina Čechů v ní dokonce našla zalíbení. Za nutné zlo ji považují pouze 2 procenta respondentů.
  • 39% českých domácností změnilo své dosavadní prací návyky v souvislosti s aktuálním zdražováním elektrické energie.
  • Pětina domácností (21%) nyní pere méně často. 17% domácností pere prádlo na nižší stupeň a 7% si kvůli zdražování pořídilo úspornější pračku. Průměrné stáří pračky v české domácnosti je 4,6 roku.
  • Češi nejčastěji dávkují prací prostředek odhadem – 41%. Dle instrukcí na obalu se řídí pouhá pětina.

Dávkování pracího prostředku je další oblastí, kde by mohly české domácnosti hledat úspory. Asociace proto apeluje, aby se lidé vždy řídili pokyny výrobce. „V žádném případě zde neplatí – čím více, tím lépe. Nadměrné dávky detergentu prádlo lépe nevyperou, naopak může docházet k rychlejšímu zanesení pracího stroje a zkracovat se tak jeho životnost. V neposlední řadě to není nešetrné ani k přírodě a ve vztahu k udržitelnosti oděvů,“ upozorňuje viceprezident Asociace Jan Chrištof. „Průzkumy děláme každým rokem a vždy nás něco překvapí. Pro nás je to však důležitý ukazatel, jakou osvětu máme vést směrem k veřejnosti,“ doplňuje prezidentka Jana Puškáčová.

Asociace prádelen a čistíren ČR usiluje o oficiální uznání mezinárodního Dne praní a čištění prádla od roku 2019, kdy svůj nápad s ohlasem prezentovala před zástupci dalších evropských asociací textilní péče. V loňském roce tuto myšlenku rozvinula americká asociace TRSA. „Věříme, že již brzy se 9. srpen stane oficiálním dnem našeho oboru po celém světě. Protože, jak jsme prezentovali v naší loňské kampani BEZ PRÁDELEN TAKTO, bez profesionální údržby prádla se současný svět zkrátka neobejde,“ uzavírá prezidentka Jana Puškáčová.

Asociace prádelen a čistíren ČR
Úvodní foto: Studio Flusser
Kontakt pro média: Monika Býmová, +420 607 886 808