Skip to main content
Novinky

Prádelny upozorňují venkovní reklamou, že jsou na hranici ekonomického přežití

Asociace prádelen a čistíren (APaČ), která reprezentuje firmy v oboru praní a čištění prádla, rozšiřuje kampaň BEZ PRÁDELEN TAKTO o venkovní reklamu. V kampani se nově přímo obrací i na vládu, která doposud pro tento segment nepřipravila za rok 2020 dostatečné kompenzace a svými dalšími kroky mu bere naději na brzký návrat k normálu.

Asociace se dlouhodobě účastní jednání se zástupci profesních organizací a vlády, na kte- rých se snaží pro firmy v oboru praní a čištění prádla vyjednat nárokované kompenzace za rok 2020. „Pro maximální zjednodušení jsme navrhli de facto okopírovat metodiku jednoho z již existujících a vládou schválených kompenzačních programů – Covid Gastro,” říká prezidentka Asociace prádelen a čistíren Jana Puškáčová a pokračuje: „bohužel, i přes naši snahu pomoci vládě s přípravou mechanismu kompenzací, jsme byli opět odmítnuti. Již poněkolikáté.”

V jednáních o kompenzacích nepomohlo ani nedávné setkání s ministrem průmyslu a ob- chodu Karlem Havlíčkem. Ačkoli ministr sám uznal, že pomoc firmám v oboru nebyla dostatečná, debatu o kompenzacích za rok 2020 znovu odmítl s ohledem na napjatý státní rozpočet. „Pan Havlíček místo slibovaných kompenzací navrhnul pouze individuální pomoc jednotlivým firmám v našem oboru v podobě bezúročného úvěru od Českomoravské záruční a rozvojové banky. ČMZRB ale žádným vhodným programem pro naše klienty nedisponuje,” komentuje Jana Puškáčová.

Záruční programy poskytované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou předpoklá- dají získání možných úvěru od komerčních bankovních domů. Ty však považují za rizikové propady tržeb již okolo 30 procent. Velká část členů asociace tak na úvěr nedosáhne, tržby se jim za rok 2020 totiž propadly často více než o polovinu. „Ministra Havlíčka jsme o nevhodnosti jeho návrhu obrátit se na rozvojovou banku informovali, zatím bez odezvy. Zkoušeli jsem s naší problematikou kontaktovat i ministryni Schillerovou. Bohužel, i ona kompenzace pro náš segment odmítá. Vůle pomoci byznysu ze strany vlády očividně není,” doplňuje Puškáčová.

Jako další rána vyčerpaným firmám se jeví i poslední rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví prozatím neakceptovat zahraniční očkovací certifikáty, a to ani ty evropské. To by mohlo znamenat konec letošní letní sezóny pro zahraniční turisty v Praze a dalších částech země. “Pravidelní návštěvníci, hlavně ti z Německa a Rakouska, si najdou jiné lokality, kde jejich očkování jednoduše akceptují. Tím pádem se dá očekávat další propad tržeb celého segmentu HORECA, který se významně dotkne i sektoru praní a čištění prádla,” zakončuje Jana Puškáčová.

Asociace prádelen a čistíren ČR