Skip to main content
Novinky

Asociace připravuje letošní Den prádla

Asociace prádelen a čistíren ČR (APaČ) se chystá letošní Den prádla, do kterého zbývají necelé dva měsíce, pojmout v novém stylu. Rozhodla se uspořádat speciální roadshow, v rámci které zavítá do některých členských provozů, aby se věnovala potřebám pracovníků v prádelnách a čistírnách. S tím jí mají pomoci odborníci na pohyb, výživu či mentální zdraví.

Den prádla si v posledních letech připomínáme 9. srpna s odkazem na datum, kdy byla v roce 1910 patentována první elektrická pračka, což pro náš obor znamenalo obrovský milník. Nyní k této události Asociace připravuje pilotní projekt, který má ambici stát se každoroční tradicí. „Rádi bychom v týdnu, kdy si připomínáme Den prádla, sezvali trenéra, výživového poradce a například terapeuta a vydali se do provozů diskutovat s pracovníky o tom, co je zajímá či trápí. Jsou to lidé, kteří si často rady těchto odborníků nemohou dovolit, i když se jim mohou hodit. Například jak si v práci ulevit při jednostranném zatížení,“ říká výkonná ředitelka APaČ Monika Býmová.

Poskytování čistého prádla se stalo základní službou, která má nezastupitelnou roli po celém světě. Kryje záda zdravotnictví, pohostinství, potravinářství, výrobě, automobilovému průmyslu i maloobchodu. „Naše asociace tento den vnímá jako svátek každého, kdo se věnuje poskytování čistého prádla, ručníků či uniforem. A to by nešlo bez skvělých pracovníků, kteří tuto náročnou práci vykonávají,“ doplňuje Monika Býmová s tím, že projekt je nyní ve fázi příprav. „Čerpat budeme ze zkušeností, kdy jsme během koronavirové pandemie pomáhali pracovníkům prádelen s profesionálním trenérem právě se správným cvičením a s posilováním imunity. O dalším vývoji projektu budeme členskou základnu informovat.“

APaČ usiluje o zapsání Mezinárodního dne prádla od roku 2019, kdy svůj nápad prezentovala před zástupci evropských asociací ve Švédsku. Následně tuto myšlenku rozvinuli naši američtí kolegové z asociace TRSA. Věříme, že jednou se tento den stane oficiálním svátkem našeho oboru po celém světě.

Zdroj: Asociace prádelen a čistíren ČR