Skip to main content
Novinky

Texcare 2024: Cirkulární ekonomika mění péči o textilie

Textilní průmysl se rychle mění a sektor péče o textilie je jedním z lídrů v oblasti udržitelnosti. Systém pronájmu prádla a pracovních oděvů je skvělým příkladem toho, jak funguje cirkulární ekonomika. Místo levnějších nebo jednorázových produktů se používají kvalitní odolné textilie, profesionálně se o ně pečuje a opravují se, aby byly využívány co nejdéle. A když už doslouží, hledají se způsoby, jak jim znovu vdechnout život.

Evropa směřuje k udržitelnosti – textilní průmysl už udržitelný je

Evropská unie díky iniciativě Green Deal tlačí na to, aby móda přešla na udržitelnější model. Do roku 2030 mají být textilní výrobky odolnější, opravitelné, opětovně použitelné a obsahovat vyšší podíl recyklovaných vláken. Pro firmy v oblasti textilních služeb nejsou tyto požadavky žádnou novinkou – pracují s nimi už léta. Pracovní oděvy, hotelové a nemocniční prádlo či ochranné pomůcky jsou navrhovány tak, aby vydržely dlouhodobé používání, časté praní a opravy. Díky tomu zůstávají pronajímané textilie v oběhu mnoho let a jsou oproti jednorázovým nákupům mnohem udržitelnější volbou.

Pronájem textilií šetří zdroje a zmenšuje odpad

Mezi klíčové pilíře cirkulární ekonomiky patří opětovné používání a opravy – a právě na těchto principech stojí služby textilního pronájmu. Prádelny poskytují zákazníkům širokou škálu oděvů a textilií, které jsou přizpůsobeny potřebám jednotlivých pracovníků. Když zaměstnanec firmu opustí, oděvy se vracejí zpět do oběhu. V sektoru zdravotnictví a hotelnictví se často používá systém tzv. „poolingu“, kdy je prádlo sdíleno mezi zákazníky, čímž se výrazně snižuje celková spotřeba textilií. 

Lokální prádelny jako důležitý hráč

Prádelny se starají o širokou škálu textilií, od pracovních oděvů až po luxusní domácí textilie. Kvalitním čištěním zajišťují, že se textilie dají znovu používat. Pokud ani čištění skvrny z textilu neodstraní, dokážou některé firmy oblečení i přebarvit.

Recyklace: Staré textilie ožívají

Mnoho firem už zavádí modely, kde mohou zákazníci vracet staré pracovní oděvy k recyklaci. Například Ikea z recyklovaných textilií vytváří nové produkty pro domácnost. Tento systém sběru a recyklace je nejjednodušší u pronájmu textilií, v jehož rámci se textilie vždy vracejí zpět do specializovaných firem, kde je lze snadno roztřídit a zpracovat.

Také někteří designéři využívají staré pracovní oděvy a textilie k tvorbě nových produktů, jde například o tašky, zástěry nebo doplňky. Textilní odpad tak dostává nový smysl a snižuje se jeho množství.

Kvalita vs. udržitelnost 

I když mnoho firem udržitelnost podporuje, existují obavy, že recyklovaná vlákna nejsou vždy tak odolná jako nová. Některé výrobky z recyklovaných materiálů totiž nemusí vydržet časté průmyslové praní. Tento problém se bude podrobně probírat na veletrhu Texcare International, který se bude konat d 6. do 9. listopadu. Více informací o veletrhu najdete na www.texcare.com.