Asociace prádelen a čistíren (APaČ) oceňuje snahu vlády kompenzovat co nejvíce zasažených podnikatelů. Zároveň však vyjadřuje velké zklamání nad nezařazením firem z oboru praní a čištění prádla do nového dotačního programu COVID – Gastro – Uzavřené provozovny, který byl včera představen.
APaČ v polovině prosince ministerstvu předložila návrh dotačního programu Covid PRÁDLO, na který by dle jejích propočtů měl stát vyčlenit jednu miliardu korun. “Pan ministr Havlíček se včera nechal slyšet, že speciální program pro každý obor není možný, což naprosto respektujeme. Pojďme tedy společně najít cestu, jak by bylo možné naše podnikatele kompenzovat. Jediná varianta, která nám byla zatím nabídnuta, nebyla přijatelná,” říká prezidentka APaČ Jana Puškáčová.
Ministerstvo průmyslu a obchodu nabídlo 100 procent kompenzace mezd a odvodů a plné nájemné výměnou za to, že prádelny a čistírny již nadále nebudou patřit mezi výjimky a budou z vládního rozhodnutí uzavřeny. “To je samozřejmě nepřijatelné. Naše asociace od jara upozorňuje na nepostradatelnost našeho oboru, který podporuje významnou část kritické infrastruktury, do které patří nemocnice, farmaceutické firmy nebo výrobní podniky. Mrzí nás, že to ministerstvo stále nepochopilo,” uvádí Jana Puškáčová, podle které je jedinou variantou, jak určit firmy mající nárok na kompenzace, vykázáním poklesu odbytu o nejméně 50 procent.
APaČ považuje za nutné zopakovat slova vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, která pronesl v pořadu Byznys 24 na ČT24 dne 17. prosince: “Měli bychom najít nástroj, jak podpořit dodavatele do zavřených segmentů.”
Téměř dvě třetiny prádelen a čistíren hlásí pokles zakázek o 70 – 100 %. Více než tři čtvrtiny prádelen a čistíren muselo zároveň snižovat stavy pracovníků a více než desetina musela úplně ukončit svůj provoz. Ukázal to průzkum APaČ.
Asociace prádelen a čistíren ČR