Brno, 3. února 2022 – Asociace prádelen a čistíren (dále jen APaČ), která reprezentuje více než 100 subjektů z oboru profesionální údržby prádla, rozumí snaze vlády snížit schodek státního rozpočtu. Návrat k cíleným kompenzacím, který povede k tomu, že řada podnikatelů znovu propadne sítem podpory, je však krokem zpět.
APaČ od prvních měsíců pandemie upozorňuje na silnou provázanost oboru praní a čištění prádla s cestovním ruchem a společenským životem. V roce 2020 však prádelny a čistírny na podporu nedosáhly, přestože jejich odběratelé byli uzavřeni či výrazně omezeni ve své činnosti. Byli to tehdejší představitelé opozice a současní členové vlády, kteří nám vyjadřovali porozumění a podporovali zavedení plošných kompenzací. O to větší zklamání naši členové cítí poté, co na včerejší tiskové konferenci vlády zazněla slova o návratu k cílené podpoře. Mezi vyjmenovanými sektory, pro které se kompenzace připravují, prádelny znovu chybějí.
Řada podniků v našem oboru přežila jen díky úsporám. Teď však situaci v energeticky náročném oboru, který stojí na lidské práci, komplikují také rostoucí inflace a drahé energie. Podle lednového průzkumu APaČ téměř 40-ti procentům provozovatelů prádelen hrozí v tříměsíčním výhledu krach. Tito podnikatelé se navíc musejí vyrovnat se zrušením programu Antivirus B, který byl pro náš obor v posledních dvou letech často jedinou záchranou.
Žádáme proto vládu, aby nastavila systém podpory tak, aby se dostalo skutečně na každého postiženého podnikatele, včetně provozovatelů prádelen. Také oni od konce loňského listopadu pocítili dopady vládních opaření proti šíření koronaviru, stejně jako již vyjmenované sektory. Jsme připraveni na avizovaná jednání s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou.
Asociace prádelen a čistíren ČR
Foto: Studio Flusser