Skip to main content
Novinky

Povodně: Užitečné informace a kontakty

  • Zaplavené pracoviště

Je-li místo výkonu práce zaplavené nebo velkou vodou natolik poškozené, že tam není možné pracovat, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jinou práci, nechat ho pracovat na „home office“, ale pokud nic z toho nejde, pak má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně šedesáti procent průměrného výdělku. Z hlediska zaměstnavatele je tedy výhodnější převést své zaměstnance na jinou práci, ať už půjde o práci odbornou, nebo o likvidaci povodňových škod. Pokud firmu přímo nepostihly povodně, ale zaměstnavatel přesto není schopen zajistit práci, například proto, že nemá suroviny nebo vodu, jedná se o takzvanou překážku v práci z důvodu prostoje a zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši nejméně osmdesáti procent průměrného výdělku.

  • Nedostatek financí

Na některé firmy mohou mít povodně likvidační dopad, případně se mohou dostat do situace, kdy budou mít nedostatek financí dočasně. Pokud zaměstnavatel není schopen vyplatit mzdu v důsledku povodní a byl-li na něj podán insolvenční návrh, je možné využít zákon 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Konkrétní kroky je podle Ministerstva práce a sociálních věcí nejlepší konzultovat s příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce – podle místa sídla zaměstnavatele.

  • Psychická podpora v krizi

Linka Ministerstva vnitra ČR: 974 834 688
Linka bezpečí: 116 111
Linka první psychické pomoci: 116 123
Linka seniorů Elpida: 800 200 007

  • Pokud potřebujete pomoc

Lidé v postižených oblastech narazí v dalších dnech na řadu problémů, které jsou natolik individuální, že je lze těžko popsat. Co se týče sociální situace, zaměstnání a bydlení, je dobré se obrátit na příslušné krajské pobočky a kontaktní pracoviště Úřadu práce České republiky, Státní úřad inspekce práce, případně jeho příslušný oblastní inspektorát, anebo přímo na Ministerstvo práce a sociálních věcí. V souvislosti se sociálním pojištěním pak na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).

  • Pokud chcete pomoci

Poskytování věcné a finanční pomoci při povodních často organizují nestátní neziskové organizace, které k tomu zřizují speciální bankovní účty, kam lze přispět. Mezi ověřené organizace, které v minulosti úspěšně při živelných pohromách pomáhaly a sbírky organizovaly, patří v tuzemsku například Červený kříž, ADRA, Charita, Člověk v tísni a řada dalších.

  • Aktuální informace
Aktuální povodňovou situaci můžete sledovat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

V případě potřeby se neváhejte obracet také na naši Asociaci – info@apac.cz.

Zdroj: ČT24, APaČ
Foto: Canva, ilustrační