Pracovníkům nemocničních prádelen chybí respirátory

Asociace prádelen a čistíren ve spolupráci se svými zahraničními partnery v době šíření infekce viru COVID-19 vypracovala hygienickou výzvu, ve které pracovníkům prádelen radí používání respirátorů. Doporučení míří na prádelny, které zpracovávají nemocniční prádlo. Respirátorů je však nedostatek a prádelny je již nemají nebo jim zásoby docházejí. Obava z šíření nákazy z textilního materiálu na zaměstnance prádelen je přitom podle odborníků na místě.Prádelen, které zpracovávají nemocniční prádlo, se na rozdíl od těch, které perou pro hotely a restaurace, současná krize ekonomicky zatím tolik nedotýká. Řeší však jiný problém, a to jak ochránit své zaměstnance, kteří mohou přijít do styku s virem COVID-19 v infikovaném prádle. Zpřísnili jsme už tak přísná hygienická opatření. Potřebné respirátory typu FFP3, které před virem ochrání, ale nejsou k dostání. V současné době disponujeme posledními respirátory nižšího typu ochrany,” říká Jan Chrištof, ředitel jedné z největších českých prádelen, která zpracovává prádlo i pro nemocnice, jež pečují o pacienty infikovanými virem COVID-19.

Odborné studie o chování nového typu koronaviru v souvislosti s přenosem z textilu na člověka chybí. Podle informací opírající se o charakteristiku podobných virů, se těmto typům daří lépe na neporézních površích. Například na bavlně byly detekovány po dobu až 24 hodin. Dá se předpokládat, že na suchých površích bude jeho životnost v rozsahu hodin. Nicméně v příhodných podmínkách, v závislosti na teplotě či vlhkosti, to mohou být i dny,” upozorňuje mikrobioložka Textilního zkušebního ústavu Markéta Hrubanová. “Žádáme nemocnice, aby nám prádlo posílaly až po dvou dnech a ve speciálně označených obalech. Ne vždy to ale dodržují,” upozorňuje František Paláček, ředitel provozu brněnské prádelny.

Mezi pracovníky prádelen, jež podle provozovatelů prádelen potřebují respirátory s dostatečnou ochranou, jsou řidiči, kteří prádlo převážejí, pracovníci, kteří prádlo distribuují po nemocnicích, a zaměstnanci na příjmu a při třídění znečištěného prádla. Dodávka milionů roušek a respirátorů, která má do Česka dorazit tento týden, zamíří mezi zdravotníky. Naprosto respektujeme, že na prvním místě je zdravotnictví. Společně s prodavačkami v supermarketech a řidiči MHD je ale nutné myslet i na naše pracovníky, jejichž práce je nyní nesmírně důležitá,” říká prezidentka Asociace prádelen a čistíren Jana Puškáčová.

DOPLNĚNÍ:
O tomto problému jsme informovali Ministerstvo zdravotnictví, Správu státních hmotných rezerv, Hospodářskou komoru i média. V tuto chvíli se snažíme zjistit, jak bude probíhat objednávání a distribuce respirátorů, až bude pokryta potřeba zdravotníků, která je nyní na prvním místě.

Zdroj: Asociace prádelen a čistíren


Pracovníkům nemocničních prádelen chybí respirátory
Partneři
Sekretariát Asociace prádelen a čistíren